Malá historická kaplnka – Božia muka v Žiline

Občianske združenie Servare et Manere sa venuje propagácii kultúrnych a historických pamiatok na území Slovenska, vrátane ich obnovy a rekonštrukcie. Počas svojej histórie sa združenie zapojilo do niekoľkých medzinárodných projektov a podieľa sa aj na vydavateľskej činnosti. V katastri mesta Žilina sa nachádza niekoľko prícestných kaplniek, z ktorých niektoré zanikli, niektoré boli rekonštruované a iné si obnovu vyžadujú. Naše občianske združenie si všíma tieto pamiatky drobnej sakrálnej architektúry a rozhodlo sa jeden z objektov zrekonštruovať do pôvodnej podoby. Za vhodný objekt bola vytipovaná prícestná kaplnka, tzv. Božia muka, ktorá sa nachádza pri pešej trase vedľa Cesty k Paľovej búde. Kaplnku sa podarilo získať do vlastníctva združenia. V súčasnosti pracujeme na historickom výskume a vhodnom návrhu obnovy historickej pamiatky. Súčasťou obnoveného objektu bude aj replika pôvodnej sochy Panny Márie, ktorá zmizla v nedávnych desaťročiach a pravdepodobne sa už nikdy nenájde.

Sakrálny objekt na tomto mieste je zakreslený už na historickej mape Žiliny od Michala Ruttkaya-Nedeckého z roku 1747. Ide o najstaršiu podrobnú mapu mesta. Objekt, resp. jeho jadro možno teda datovať už do polovice 18. storočia. Božia muka je ako murovaný objekt zakreslený aj na listoch Prvého vojenského mapovania označovaného ako jozefínske (dokončilo sa za panovania Jozefa II.). Na území Slovenska sa vykonávalo v rokoch 1769 a 1782 – 1784. Žilina s okolím bola mapovaná v roku 1769 (Božia muka je na mapke v galérii označená zelenou šípkou). Ide o prvý objekt, ktorý Servare et Manere získalo do svojho vlastníctva.

 

Servare et Manere získalo v roku 2024 grantovú dotáciu Žilinského samosprávneho kraja č. 22/2024/OE/HP/1.51 k realizácii ďalšej etapy záchranných prác. Cieľom projektu bolo odvhlčenie objektu a tiež prípravné práce pre sochu Panny Márie. Z celkovej žiadanej sumy 5000 EUR Servare et Manere získalo 1900 EUR, ktoré boli vynaložené čo najefektívnejšie.

Zlý technický stav tejto stavby bolo potrebné sanovať od základov. Finančné prostriedky z dotácie boli primárne použité na sanáciu základov objektu. Vizuálne mal a má objekt problémy najmä z vlhkosťou a tiež bola pri poslednej realizácii obnovy v 70. rokoch 20. storočia použitá nevhodná brizolitová omietka. V rámci sanácie boli nevhodné omietky na vybraných miestach otlčené do pôvodného muriva. Po sondáži bol stanovený postup, ako čo najmenej deštrukčným spôsobom sanovať základy stavby a tým dosiahnuť ich odvlhčenie a stabilizáciu. Základové murivo budeme ďalej presúšať aby sme na jar mohli pokračovať s ďalšími nadväznými prácami, ktoré objektu prinavrátia jeho pôvodnú, historickú podobu. Počas sanácie sme objavili aj pôvodnú farebnosť, čo uľahčí ďalšie vizuálne etapy obnovy. Zároveň sa nákupom materiálov začala pripravovať realizácia sochy Panny Márie.